مجله تفریحی و سرگرمی آیسام
روسای دانشگاه‌های فردوسی مشهد و اینالکو فرانسه به منظور همکاری دو جانبه در زمینه آموزش ادبیات و زبا

upload center


روسای دانشگاه‌های فردوسی مشهد و اینالکو فرانسه به منظور همکاری دو جانبه در زمینه آموزش ادبیات و زبان فارسی و فرانسوی دیدار و گفت‌وگو کردند. 

به گزارش آیسام و به نقل از ایسنا، دکتر محمد کافی، رئیس دانشگاه فردوسی مشهد در حاشیه نشست روسای دانشگاه‌های بزرگ ایران و فرانسه، ضمن دیدار از دانشگاه زبان‌های شرقی پاریس (اینالکو) فرانسه، با رئیس این دانشگاه دیدار و گفت‌وگو کرد.

کافی در این دیدار دانشگاه فردوسی مشهد را دارای بزرگترین مرکز آموزش زبان فارسی به غیرفارسی‌زبانان در سطح بین الملل نام برد و گفت: تنها قطب علمی فردوسی شناسی در ایران در دانشگاه فردوسی مشهد فعال است و خاطرنشان کرد: می توانیم در زمینه دوره های تکمیلی آموزش زبان فارسی به فرانسوی زبانان با دانشگاه اینالکو همکاری کنیم.

دکتر فرانک، رئیس دانشگاه اینالکو فرانسه، ضمن معرفی تاریخچه و رشته های موجود، قدمت دانشگاه اینالکو  را بیش از ۳۰۰ سال دانست و بیان کرد: زبان فارسی از اولین زبان هایی بوده که در این دانشگاه تدریس شده است؛ لذا  توسعه و گسترش آن از اهمیت زیادی برخوردار است.

وی با ابراز خرسندی از حضور رئیس دانشگاه فردوسی مشهد در اینالکو تاکید کرد: تاکنون تنها با تهران در ارتباط بوده ایم و بسیار مایل هستیم تا با دانشگاه فردوسی مشهد همکاری کنیم.

فرانک با اعلام فقدان دوره های دکتری زبان و ادبیات فارسی در دانشگاه اینالکو، پیشنهاد کرد که ضمن همکاری در زمینه توسعه آموزش زبان فارسی در فرانسه، دانشگاه اینالکو نیز بتواند در زمینه آموزش زبان فرانسه و ادبیات تطبیقی با دانشگاه فردوسی مشهد همکاری نماید.

در پایان این نشست، مقرر شد تا اواخر ماه سپتامبر پیش نویس همکاری دوجانبه آماده شود و پس از تایید  به امضای طرفین برسد. همچنین مسئولیت پیگیری این تفاهم نامه به دکتر ژولی دووینیو، استاد زبان فارسی دانشگاه اینالکو و دکتر محمدرضا فارسیان از دانشگاه فردوسی مشهد واگذار گردید.

انستیتو ملی زبان‌ها و تمدن‌های شرقی یا اینالکو یا دانشگاه (مدرسه) زبانهای شرقی، ۹۰۰۰ دانشجو دارد ۹۳ زبان در این دانشگاه تدریس می شود این دانشگاه در سال ۱۷۹۵ به منظور تربیت ترجمان و زبان دانان جهت کار در سفارت ها و کنسولگری های فرانسه تاسیس شد.

از استادان بنام این دانشگاه می توان از هانری ماسه، ژیلبر لازار و کریستف بالایی و از دانش آموختگان می توان به هانری کربن و آندره مالرو اشاره نمود.

انتهای پیام

گردآوری: مجله تفریحی و سرگرمی آیسام

(۰)

لینک به منبع : همکاری‌ دوجانبه دانشگاه‌های فردوسی مشهد و اینالکو فرانسه در زمینه آموزش زبانامتیاز بدهید :

| امتیاز : NAN
موضوع : | بازدید : 28
برچسب ها :

ارسال توسط آیسای من
آخرین مطالب